آنچه که باید در مورد بیت کوین بدانید

آنچه که باید در مورد بیت کوین بدانید

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین یک رمز ارز است که در ماه ژانویه ی سال ۲۰۰۹، خلق شد. خالق آن یک توسعه دهنده ی وب با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو بود. هویت اصلی وی هنوز هم ناشناخته باقی مانده است.

صاحبان بیت کوین ادعا می کنند که این رمز ارز بصورت غیرمتمرکز اداره شده و نسبت به سایر مکانیزم های پرداخت آنلاین کارمزد کمتری دریافت می کند. بیت کوین یک ارز دیجیتال و‌ مجازی است که شکل فیزیکی ندارد. هر کدام از این رمز ارز ها با حجم زیادی از محاسبات ریاضی تنها در کیف پول شما قرار می گیرند.
بیت کوین توسط هیچ بانک و یا دولتی بوجود نیامده است و بیت کوین‌های شخصی به عنوان یک کالا، ارزشی ندارند. با اینکه رمز ارز بیت کوین قانونی نیست اما از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. بیت کوین باعث به وجود آمدن صدها رمز ارز دیگر که آلتکوین نامیده میشوند شده است. بطور کلی جواب سوال بیت کوین چیست بسیار سخت و پیچیده است.

مفهوم بیت کوین

درواقع بیت کوین نوعی رمز نگاری است. نشانه ی تعادل و توازن در بیت کوین ها، وجود کلیدهای عمومی و خصوصی است که از تعداد بیشماری اعداد و حروف رمزگذاری شده ی ریاضی تشکیل شده اند . منظور از کلید عمومی که تقریبا شبیه به یک شماره حساب بانکی است، همان آدرسی است که برای دیگران قابل دسترس بوده و در جهان منتشر میشود، اما کلید خصوصی که تقریبا شبیه یک پین atm است،همان رمز محرمانه ی ورود به حساب شخصی شماست و دیگران به آن دسترسی ندارند.
کلیدهای بیت کوین کاملا متفاوت از کیف پول بیت کوین هستند و نباید آنها را با یکدیگر اشتباه گرفت. کیف پول بیت کوین وسیله ای فیزیکی یا دیجیتالی است که تبادل بیت کوین را آسان کرده و به کاربران این امکان را میدهد که مالکیت سکه‌ها را ردیابی کنند. اصطلاح « کیف پول » کمی گمراه کننده است، زیرا بیت کوین ماهیتی غیرمتمرکز دارد و این بدان معنی است که بیت کوین هرگز در یک کیف پول ذخیره نمی شود، بلکه بطور غیرمستقیم بر روی یک بلاکچین قرار می گیرد.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

بیت کوین یکی از اولین رمز ارزهاست که از فناوری « نظیر به نظیر»، برای تسهیل پرداخت‌های فوری استفاده می‌کند . افراد و شرکت‌هایی که بطور مستقل دارای قدرت محاسباتی لازم بوده و با بیت کوین سر و کار دارند، به عنوان ماینر شناخته میشوند. آنها برای پاداش (انتشار بیت کوین جدید) و درآمد حاصل از آن انگیزه دارند. اگرچه بیت کوین شکل فیزیکی ندارد اما ماینرهای بیت کوین را میشود بعنوان مراجع غیر متمرکز و معتبر شبکه ی بیت کوین در نظر گرفت.
بیت کوین دارای سیستمی غیرمتمرکز است. از این رو، در سیستم‌های بانکی متمرکز‌، برای حفظ ثبات قیمت ارز ، آن را با نرخی مطابق با بازار عرضه می کنند؛ اما سیستم غیر متمرکزی همچون بیت کوین را از قبل با نرخ آزادی طبق یک الگوریتم تعیین شده عرضه می کنند.
روند گردشی بیت کوین با استخراج آن است که معنی و مفهوم پیدا می کند. بطور کلی استخراج برای کشف یک بلوک جدید‌، که بتوان آن را به بلاکچین اضافه نمود نیاز به حل معماهای محاسباتی پیچیده و دشوار دارد. با افزودن بلوک‌ها به بلاکچین، استخراج کنندگان ( ماینرها ) پاداش و دستمزد کار خود را بصورت بیت کوین دریافت می‌کنند . پاداش هر بلوک در سال ۲۰۰۹، ۵۰ بیت کوین بود و اکنون این رقم به ۱۲.۵ بیت کوین رسیده است . هرچه بیت کوین‌های بیشتری ایجاد شود، دشواری فرآیند استخراج ( یعنی میزان توان محاسباتی درگیر) نیز افزایش پیدا میکند.

سختی استخراج اولین بیت کوین در سال ۲۰۰۹ با عدد 1 ، نمایش داده شد. در پایان همان سال این عدد به ۱.۱۸ افزایش یافت و سختی استخراج بیت کوین در اکتبر سال ۲۰۱۹ به عدد ۱۲ تریلیون ( ۱۲ هزار میلیارد) رسید . روند کار به این صورت است که بعد از هر ۲۱۰ هزار بلوک پاداش نصف می شود.

زمانی که بیت کوین تازه به وجود آمده بود تنها با یک لپ تاب معمولی قابل استخراج بود، اما امروزه برای استخراج آن باید از سخت افزارهای گران قیمت و پیچیده ای همچون ASIC استفاده کنید.
واحدهای پردازش گرافیگی ( GPU ) این پردازنده ها را دکل های استخراج یا mining rigs می نامند.

چگونه یک بیت کوین بخریم؟

شما می‌توانید از طریق ماینرها و یا از سایت‌های معتبر با پرداخت هزینه آن،اقدام به خرید بیت کوین کنید.
برای خرید بیت کوین باید به ترتیب اقدامات زیر را انجام بدهید:
*نصب کیف پول
*مراجعه به یک فروشنده ی معتبر ( ماینرها یا سایت ها)
*دادن آدرس کیف پول
*پرداخت هزینه
بعد از انجام مراحل بالا، سرانجام بیت کوین به کیف پول شما منتقل می شود.

یک نکته در اینجا مطرح است! آیا ما الزاما با خرید بیت کوین سود می کنیم؟!
طبق آمار، قیمت بیت کوین روز به روز در حال رشد است. هر روزی که بیت کوین بخریم نسبت به روز قبل جلوتر هستیم. این در حالی است که افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین موجب هجوم عده ی کثیری به سمت بیت کوین شده و در نتیجه ضررهای مالی هنگفتی را برای آنها رقم میزند.

نکته ی مهم دیگر این است که آیا می توان با بیت کوین چیزی خرید؟!
در جواب باید بگوییم که در ایران مشاغل بسیار کمی با بیت کوین سرو کار دارند، اما در سطح بین المللی و‌ جهانی شما برای خرید یک سایت یا گیفت کارت ها، بازی های ویدئویی و حتی پرداخت برای بعضی فروشگاه ها و رستوران ها می توانید از بیت کوین استفاده کنید.
سرعت پایین تراکنش‌های بیت کوین باعث شده است که بعضی از شرکت‌ها تمایلی به استفاده از بیت کوین نشان ندهند. راه حل این مشگل نیز استفاده از شبکه ی لایتینگ می باشد.

آیا بیت کوین یک ارز قانونی است؟

لازم است بدانید که هنوز کشورهای زیادی از جمله ایران موضع مشخصی درباره ی بیت کوین ندارند اما این دلیل بر غیرقانونی بودن آن نیست. در کشورهایی همچون آمریکا، ژاپن و مالزی بیت کوین در صرافی‌ها بصورت رسمی خرید و فروش می‌شود. مطمئنا در آینده ای نه چندان دور اکثر دولت‌ها در مورد بیت کوین بصورت جدی تصمیم گیری خواهند کرد. نکته ی قابل ذکر این است که محبوبیت بیت کوین روز به روز در حال افزایش است اما احتمال اینکه با موضع قانونی توسط دولت‌ها وضعیت این ارز به خطر بیفتد بعید نیست.

معضل دیگر در ارتباط با بیت کوین این است که به آن به چشم پول نگاه می شود و با متغیرهای مختلف قیمت آن نیز تغییر می کند. به همین دلیل امکان پولشویی در آن زیاد اتفاق می افتد و کشورهایی همچون ژاپن و‌مالزی در صرافی های مشخصی که آن را قانونی میدانند، راهکارهایی برای حل این مشگل ارائه داده اند.

در پایان به چند نکته ی مهم اشاره می کنیم:

1. تنها راه کسب بیت کوین استفاده از روش استخراج یا ماینینگ ( تجهیزات کامپیوتری قدرتمند و پیچیده ) می باشد. بنابراین، اگر با تبلیغاتی همچون استخراج رایگان بیت کوین روبرو شدید بدانید چیزی جز کلاهبرداری نیست.

2. بیت کوین بصورت محدود وجود دارد ( ۲۱ میلیون واحد ) و در حال حاضر برای استخراج آن نیاز به هزینه‌های هنگفتی است.‌ در ایران استفاده از برق شهری برای استخراج بیت کوین ممنوع بوده و فقط در مناطق ویژه ی اقتصادی توسط مزرعه‌های استخراج، این کار قانونی محسوب میشود.

3. بیت کوین یک ارز محسوب میشود و مانند سایر ارزها اتفاقات و‌ مسائل مربوط به عرضه و تقاضا بر روی قیمت آن تاثیر می گذارد . از عوامل دیگری که بر قیمت بیت کوین اثر می گذارند می توان به قانون گذاری کشورهای بزرگ و ممنوعیت یا عدم ممنوعیت توسط آن‌ها اشاره کرد.

4. کوین‌ها و توکن‌هایی که بعد از بیت کوین به وجود آمده اند و کابرد خاصی ندارند ممکن است در آینده باعث کاهش ارزش بیت کوین شوند.

5. برای کسب اطلاعات بیشتر و‌جامع تر در مورد دنیای پیچیده ی بیت کوین نیاز به مطالعه و تحقیق زیادی است. به همین منظور سه کتاب که در زیر نام آنها را ذکر کرده ایم را برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه به شما معرفی می کنیم:
* master bitcoin

*the internet of money

*the age of cryptocurrency

Bookmark(0)
آدا کاردانو

$2.9109

80,060 تومان

آیاس

$6.266

172,200 تومان

اتریوم
اتریوم

$3,945

108,400,000 تومان

اتریوم کلاسیک

$73.16

2,012,000 تومان

استلار

$0.3946

10,840 تومان

اوی

$417.6

11,470,000 تومان

بایننس کوین

$504.0

13,860,000 تومان

بیت تورنت

$0.004956

136.3 تومان

بیت کوین
بیت کوین

$51,800

1,423,000,000 تومان

بیت کوین کش

$779.9

21,500,000 تومان

پالی گان

$1.6988

46,880 تومان

پولکادات

$34.39

946,700 تومان

تتا

$8.238

226,600 تومان

ترون

$0.10483

2,881 تومان

چین لینک

$34.52

948,600 تومان

دوج کوین

$0.31159

8,567 تومان

ریپل

$1.3216

36,320 تومان

سولانا

$146.18

4,018,000 تومان

شیبایونی

$0.000007473

0.2050 تومان

فایل کوین

$116.85

3,284,000 تومان

کوزاما

$404.8

11,130,000 تومان

لایت کوین

$228.71

6,288,000 تومان

مونرو

$

تومان

وینک

$0.0007029

19.38 تومان

محبوب ترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *