چرا بیت کوین ارزشمند است؟!

چرا بیت کوین ارزشمند است؟!

چرا بیت کوین ارزش دارد؟

 

بیت کوین ارزش خود را از ویژگیهای مختلف دریافت می کند. در نهایت ، رمزارزها و فیات هر دو به دلیل اعتماد ارزش دارند. تا زمانی که جامعه به سیستم فیات اعتقاد داشته باشد ، پول همچنان دارای ارزش خواهد بود. برای بیت کوین نیز می توانیم همین را بگوییم: ارزش دارد زیرا کاربران معتقدند که دارد.

 

اما برخلاف فیات ، بیت کوین هیچ بانک مرکزی ندارد و ساختار غیر متمرکز آن ایجاد یک سیستم مالی منحصر به فرد را امکان پذیر می کند. فناوری بلاکچین امنیت ، سودمندی و مزایای زیادی را به همراه دارد. از بسیاری جهات ، بیت کوین می تواند به عنوان ذخیره ارزش مشابه طلا عمل کند.

 

یکی از بزرگترین چالش های تازه واردان این است که درک کنند چگونه و چرا رمزارزی مانند بیت کوین (BTC) می تواند ارزش داشته باشد.

سکه به صورت دیجیتال است ، هیچ دارایی فیزیکی پشتیبان آن نیست و مفهوم استخراج برای افراد عادی می تواند بسیار گیج کننده باشد. اگرچه در عمل ، استخراج موفق، به یک سرمایه گذاری بسیار پرهزینه نیاز دارد. اما چگونه همه اینها می توانند بیت کوین BTC را ارزشمند کند؟!

 

به پولی که همه ما روزانه استفاده می کنیم فکر کنید. دیگر طلا یا دارایی پشتیبان اسکناس ما نیست. پولی که وام می گیریم ، به لطف بانکداری جدید ، اغلب فقط به عنوان شماره روی صفحه وجود دارد. دولت ها و بانک های مرکزی مانند فدرال رزرو می توانند از طریق مکانیسم های اقتصادی پول جدیدی ایجاد کرده و عرضه آن را افزایش دهند.

اگرچه تفاوت های چشمگیری وجود دارد ، بیت کوین BTC به عنوان یک شکل دیجیتالی پول ، شباهت هایی با پول فیات دارد که همه ما به آن عادت کرده ایم. بنابراین ، بیایید ابتدا ارزش پول فیات را قبل از رفتن به اکوسیستم رمزارز مورد بحث قرار دهیم.

 

چرا پول ارزش دارد؟

به طور خلاصه ، آنچه به پول ارزش می دهد اعتماد است. اساساً ، پول ابزاری است که برای تبادل ارزش مورد استفاده قرار می گیرد. به شرطی که جامعه محلی آن را به عنوان پرداخت کالا و خدمات بپذیرند ، می توان از هر شیئی استفاده کرد. در اوایل تمدن بشری ، انواع اشیا را داشتیم که به عنوان پول استفاده می شدند، از سنگ تا صدف.

 

 

ارز فیات چیست؟

ارز فیات پولی است که توسط یک دولت صادر و رسمی می شود. امروز ، جامعه ما با استفاده از اسکناس های کاغذی ، سکه ها و شماره های دیجیتال در حساب های بانکی ما (که همچنین میزان اعتبار یا بدهی ما را تعریف می کند) ارز مبادله می کند.

در گذشته مردم می توانستند برای مبادله پول کاغذی خود با طلا یا سایر فلزات گرانبها به بانک مراجعه کنند. در آن زمان ، این مکانیسم تضمین می کرد که ارزهای مانند دلار آمریکا ارزش آنها به مقدار معادل طلا گره خورده است. با این حال ، استاندارد طلا توسط اکثر ملت ها کنار گذاشته شد و دیگر اساس سیستم های پولی ما نیست.

 

پس از، از بین بردن روابط یک ارز با طلا ، ما اکنون بدون هیچ پشتوانه ای از پول فیات استفاده می کنیم. این عدم اتصال به دولتها و بانکهای مرکزی آزادی بیشتری در اتخاذ سیاستهای پولی و تأثیر بر عرضه پول داشت. برخی از ویژگی های اصلی فیات عبارتند از:

توسط یک مرجع مرکزی یا دولت صادر شده است.

ارزش ذاتی ندارد.

این یک منبع بالقوه نامحدود است

 

چرا ارز فیات ارزش دارد؟

با حذف استاندارد طلا ، ظاهراً یک ارز بدون ارزش داریم. با این وجود پول هنوز هزینه غذا ، قبض ، اجاره و سایر اقلام ما را می پردازد. همانطور که بحث کردیم ، پول ارزش خود را از اعتماد جمعی می گیرد. بنابراین ، یک دولت برای موفقیت و حفظ سطح بالایی از اعتماد نیاز به پشتیبانی قاطعانه و موفقیت در مدیریت ارز فیات دارد. به راحتی می توان فهمید که وقتی ایمان به یک دولت یا بانک مرکزی به دلیل تورم بیش از حد و سیاست های پولی ناکارآمد ، مانند آنچه در ونزوئلا و زیمبابوه و ایران مشاهده می شود ، از بین می رود ، چگونه این اعتماد از بین می رود.

 

 

چرا رمزارز ارزش دارد؟

رمزارزها دارای برخی موارد مشترک با ایده استاندارد ما در مورد پول هستند ، اما تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. اعتماد نقش بسزایی در ارزش رمزارزها دارد. به عنوان مثال ، مردم با توجه به اینکه دیگران نیز به بیت کوین اعتماد می کنند و BTC را به عنوان یک سیستم پرداخت و ابزار مبادله می پذیرند ، ارزش سرمایه گذاری در بیت کوین را می دانند.

برای رمزارزها ، سودمندی نیز فاکتور مهمی است. برای دسترسی به برخی از خدمات یا سیستم عامل ها ، ممکن است لازم باشد از یک توکن خاص استفاده کنید.  همه رمزارزها یکسان نیستند ، بنابراین ارزش آنها واقعاً به ویژگی های هر سکه یا پروژه بستگی دارد.

وقتی صحبت از بیت کوین می شود ، می توانیم آن را به شش ویژگی محدود کنیم که بعداً با جزئیات بیشتری در مورد آنها بحث خواهیم کرد: سودمندی ، تمرکززدایی ، توزیع ، سیستم های اعتماد ، کمبود و امنیت.

 

ارزش ذاتی چیست؟!

 

سهام یک شرکت دارای ارزش ذاتی است ، زیرا نشان دهنده ارزش ویژه در یک شرکت تولید کننده کالا یا خدمات است. در واقع ، بسیاری از سرمایه گذاران برای محاسبه ارزش ذاتی یک دارایی ، تجزیه و تحلیل اساسی انجام می دهند. از طرف دیگر ، پول فیات هیچ ارزش ذاتی ندارد زیرا فقط یک کاغذ است. همانطور که دیدیم ، ارزش آن از اعتماد ناشی می شود.

سیستم مالی سنتی گزینه های سرمایه گذاری زیادی دارد که ارزش ذاتی دارند ، از کالاها گرفته تا سهام. بازارهای فارکس از آنجا که با ارزهای فیات معامله می شوند یک استثنا هستند و معامله گران اغلب از نوسانات نرخ کوتاه مدت یا میان مدت سود می برند. اما بیت کوین چطور؟

 

چرا بیت کوین ارزش دارد؟

 

ارزش بیت کوین در سودمندی

یکی از مهمترین مزایای بیت کوین توانایی انتقال سریع مقدار زیادی از ارزش بدون نیاز به واسطه در سراسر جهان است. اگرچه ارسال مقدار کمی BTC به دلیل کارمزد می تواند گران باشد ، اما ارسال میلیون ها دلار ارزان نیز امکان پذیر است.

 

در حالی که بیت کوین تنها شبکه ای نیست که این امکان را فراهم می کند ، اما همچنان بزرگترین ، ایمن ترین و محبوب ترین است. شبکه Lightning همچنین معاملات کوچک را به عنوان یک کاربرد لایه دو امکان پذیر می کند. اما صرف نظر از مبلغ ، مطمئناً امکان انجام معاملات بدون مرز ارزشمند است.

 

ارزش بیت کوین در تمرکززدایی

تمرکززدایی یکی از اصلی ترین ویژگی های رمزارزها است. با قطع واسطه ها و مقامات مرکزی ، بلاک چین قدرت و آزادی بیشتری به جامعه کاربران می بخشد. هرکسی به دلیل منبع باز بودن شبکه می تواند به بهبود شبکه بیت کوین کمک کند.

حتی سیاست پولی رمزارزها به صورت غیرمتمرکز کار می کند.

عدم تمرکز بیت کوین به آن یک سیستم بسیار قوی و ایمن می دهد. هیچ گره ای در شبکه نمی تواند از طرف همه تصمیم بگیرد. اعتبار سنجی معامله و به روزرسانی های پروتکل همه نیاز به توافق گروهی دارند و از بیت کوین در برابر سو مدیریت و سو استفاده محافظت می کنند.

 

ارزش بیت کوین در توزیع

با اجازه دادن به بیشترین تعداد افراد برای مشارکت ، شبکه بیت کوین امنیت کلی خود را بهبود می بخشد. در توزیع دفتر معاملات بین کاربران مختلف ، نیازی به اعتماد به یک منبع واحد از حقیقت نیست.

همچنین ، یک پایگاه داده متمرکز بیشتر از یک پایگاه توزیع شده در معرض حملات سایبری و قطع اطلاعات است. یک سیستم مانند سیستم بیت کوین توسط هزاران کاربر در سراسر جهان نگهداری می شود و باعث می شود از کارآیی و امنیت بیشتری برخوردار شود.

 

ارزش بیت کوین در سیستم های اعتماد

عدم تمرکز بیت کوین یک مزیت بزرگ در شبکه است. جلب همکاری کاربران در هر شبکه بزرگ و غیرمتمرکز همیشه یک چالش است. Satoshi Nakamoto برای حل این مشکل ، معروف به مشکل General Byzantine ، مکانیزم اجماع اثبات کار را به کار برد که به رفتار مثبت پاداش می دهد.

اعتماد بخشی اساسی از هر کالای با ارزش است. از دست دادن اعتماد به بانک مرکزی برای واحد پول کشور فاجعه بار است. به همین ترتیب ، برای استفاده از نقل و انتقال پول بین المللی ، باید به موسسات مالی اعتماد کنیم. اعتماد بیشتری به عملکرد بیت کوین نسبت به سایر سیستم ها و دارایی هایی که روزانه استفاده می کنیم وجود دارد.

 

بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش

 

بسیاری از خصوصیاتی که قبلاً توضیح داده شد نیز باعث می شود بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش مناسب باشد. فلزات گرانبها ، دلار آمریکا و اوراق قرضه دولتی گزینه های سنتی تری هستند ، اما بیت کوین به عنوان یک جایگزین مدرن و طلای دیجیتال شهرت پیدا کرده است. برای اینکه چیزی ذخیره مناسبی باشد ، به موارد زیر نیاز دارد:

ماندگاری: تا زمانی که رایانه هایی برای حفظ شبکه وجود داشته باشند ، بیت کوین ۱۰۰٪ با دوام است. بیت کوین BTC نمی تواند مانند پول نقد فیزیکی از بین برود و در واقع دوام بیشتری نسبت به ارزهای فیات و فلزات گرانبها دارد.

قابلیت حمل: به عنوان یک ارز دیجیتال ، بیت کوین فوق العاده قابل حمل است. تنها چیزی که شما نیاز دارید اتصال به اینترنت و کلیدهای خصوصی شما برای دسترسی به دارایی های BTC از هرجای دیگر است.

قابل تقسیم: هر BTC به ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ساتوشی قابل تقسیم است که به کاربران اجازه می دهد تراکنش ها را در هر اندازه انجام دهند.

قابلیت انعطاف پذیری: هر BTC یا ساتوشی با دیگری قابل تعویض است. این جنبه اجازه می دهد تا از این رمزارز به عنوان مبادله ارزش با دیگران در سطح جهانی استفاده شود.

کمبود: فقط ۲۱،۰۰۰،۰۰۰ BTC وجود دارد.

 

مقبولیت: پذیرش گسترده ای از BTC به عنوان روش پرداخت برای افراد و شرکت ها صورت گرفته است و صنعت بلاکچین هر روز به رشد خود ادامه می دهد.

 

 

 

سخنان پایانی

متأسفانه ، هیچ پاسخی واحد و دقیق وجود ندارد که چرا بیت کوین ارزش دارد. رمزارزها دارای جنبه های کلیدی بسیاری از دارایی های دارای ارزش مانند فلزات گرانبها و فیات هستند.

 

کمبود دانش باعث شده است که برخی سوال کنند که آیا بیت کوین اصلاً ارزشی دارد؟ با استفاده از کلماتی مانند “کلاهبرداری” و “طرح پونزی” ، به راحتی می توان درک کرد که برخی از مردم ترسهای بیجا دارند. اما ، در نهایت ، بیت کوین روی یک شبکه بسیار امن کار می کند و این رمزارز ارزش قابل توجهی در جامعه دارد.

 

Bookmark(0)
آدا کاردانو

$2.9109

80,060 تومان

آیاس

$6.266

172,200 تومان

اتریوم
اتریوم

$3,945

108,400,000 تومان

اتریوم کلاسیک

$73.16

2,012,000 تومان

استلار

$0.3946

10,840 تومان

اوی

$417.6

11,470,000 تومان

بایننس کوین

$504.0

13,860,000 تومان

بیت تورنت

$0.004956

136.3 تومان

بیت کوین
بیت کوین

$51,800

1,423,000,000 تومان

بیت کوین کش

$779.9

21,500,000 تومان

پالی گان

$1.6988

46,880 تومان

پولکادات

$34.39

946,700 تومان

تتا

$8.238

226,600 تومان

ترون

$0.10483

2,881 تومان

چین لینک

$34.52

948,600 تومان

دوج کوین

$0.31159

8,567 تومان

ریپل

$1.3216

36,320 تومان

سولانا

$146.18

4,018,000 تومان

شیبایونی

$0.000007473

0.2050 تومان

فایل کوین

$116.85

3,284,000 تومان

کوزاما

$404.8

11,130,000 تومان

لایت کوین

$228.71

6,288,000 تومان

مونرو

$

تومان

وینک

$0.0007029

19.38 تومان

محبوب ترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *