اخبار ارزهای دیجیتال

Taproot (تپروت) چیست؟

Taproot (تپروت) چیست؟

Taproot چیست؟

در واقع Taproot یک سافت فورک است که اسکریپت های بیت کوین را برای افزایش حریم خصوصی و بهبود سایر عوامل مرتبط با معاملات پیچیده بهبود می بخشد. معاملات در شبکه بیت کوین می تواند از ویژگی های مختلفی استفاده کند که باعث پیچیده تر شدن آنها می شود ، از جمله انتشار زمان بندی ، الزامات چند امضا و سایر موارد.

Taproot ، یک پیروزی بزرگ برای طرفداران حریم خصوصی بیت کوین است.

 

در واقع ، Taproot امکان پنهان داشتن این واقعیت را که یک اسکریپت بیت کوین اجرا شده است ، ممکن می کند. به عنوان مثال ، صرف بیت کوین با استفاده از Taproot می تواند یک معامله در یک کانال Lightning Network ، یک معامله peer to peer یا یک قرارداد هوشمند پیچیده را غیرقابل تشخیص کند. هرکسی که یکی از این معاملات را کنترل کند ، چیزی جز معامله نظیر به نظیر نخواهد دید. البته لازم به ذکر است که این واقعیت در معرض قرار گرفتن کیف پول فرستنده اولیه و گیرنده نهایی را تغییر نمی دهد.

 

پیشنهاد Taproot اولین بار توسط گرگ مکسول ، توسعه دهنده Bitcoin Core ، در ژانویه 2018 رونمایی شد. برای اینکه به روزرسانی به طور کامل استفاده شود ، اپراتورهای گره باید قوانین اجماع جدید Taproot را تصویب کنند. بسته به چگونگی این اتفاق ، فعال سازی می تواند ماه ها طول بکشد.

انتظار می رود Taproot همراه با نسخه دیگری به نام امضای Schnorr اجرا شود. این نه تنها اجرای Taproot را ممکن می کند بلکه ویژگی مورد انتظار به نام تجمیع امضا را نیز ممکن می کند.

امضاهای Schnorr چیست؟

امضاهای Schnorr شامل یک طرح امضای رمزنگاری است که توسط Claus Schnorr ، ریاضیدان و رمزنگاری آلمانی تهیه شده است. حتی اگر Schnorr الگوریتم خود را تحت حق اختراع ثبت شده برای سالهای زیادی حفظ کرده باشد ، این حق ثبت اختراع رسماً در سال 2008 منقضی شد.

طرح امضای اتخاذ شده توسط Satoshi Nakamoto (خالق بیت کوین) الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی (ECDSA) بود. انتخاب ECDSA به جای الگوریتم امضای Schnorr به این دلیل بود که قبلاً به طور گسترده ای ، کاملاً فهمیده ، ایمن ، کم حجم و منبع باز استفاده شده بود.

با این حال ، توسعه طرح امضای دیجیتال Schnorr (SDSS) ممکن است نقطه آغاز نسل جدیدی از امضاها برای بیت کوین و سایر شبکه های بلاکچین باشد.

یکی از مزایای اصلی امضاهای Schnorr این است که آنها می توانند چندین کلید را در یک معامله پیچیده بیت کوین ببرند و یک امضای منحصر به فرد تولید کنند. این بدان معنی است که امضاهای طرف های مختلفی که در معامله شرکت دارند می توانند در یک امضای Schnorr “جمع” شوند. این به عنوان جمع امضا شناخته می شود.

Taproot چگونه به سود بیت کوین خواهد بود؟

همانطور که قبلاً در مورد آن بحث کردیم ، Taproot پیشرفت های اساسی در حریم خصوصی بیت کوین ایجاد خواهد کرد. Taproot هنگامی که با امضاهای Schnorr ترکیب می شود ، هنگام انجام معاملات نیز می تواند باعث افزایش کارایی شود. علاوه بر افزایش حریم خصوصی ، سایر مزایای بالقوه عبارتند از:

کاهش مقدار داده منتقل شده برای انتقال و ذخیره در زنجیره بلوک.

تراکنش های بیشتر در هر بلوک (نرخ TPS بالاتر).

کارمزد معاملات کمتر.

یکی دیگر از مزایای Taproot این واقعیت است که امضاها دیگر قابل انعطاف نخواهند بود ، که یک خطر امنیتی شناخته شده در شبکه بیت کوین است. به زبان ساده ، قابلیت انعطاف پذیری امضا به این معنی است که می توان امضای معامله را قبل از تأیید تغییر داد.

 

سخنان پایانی

Taproot یک نسخه کاملاً پیش بینی شده و مورد حمایت گسترده بیت کوین است. اگر همراه با امضاهای Schnorr اجرا شود ، از نظر حفظ حریم خصوصی ، مقیاس پذیری ، امنیت و موارد دیگر شاهد پیشرفت های چشمگیری خواهیم بود. این ارتقا همچنین می تواند باعث ایجاد علاقه بیشتر در شبکه Lightning Network شود و multisig را ترغیب کند تا بیشتر از استاندارد صنعت برخوردار باشد.

صرف نظر از مشارکت شما در جامعه بیت کوین ، مزایای اضافی افزایش حریم خصوصی ، کارایی و امنیت احتمالاً بر تجربه شما با استفاده از بیت کوین تأثیر می گذارد.

 

Bookmark(0)
Bitcoin
Bitcoin

$54546

1339216832 تومان

ethreume
ethreume

$54464

1339216832 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *