اخبار ارزهای دیجیتال

وام سریع، وام فلش چیست؟!

وام سریع، وام فلش چیست؟!

وام فلش

وام فلش یا وام سریع نوع جدیدی از وام های بدون وثیقه است که در تعدادی از پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مبتنی بر شبکه اتریوم محبوب شده است.

وام های سریع تنها با یک تراکنش اجرا می‌شوند، در یک تراکنش شما وام را دریافت می‌کنید و در همان تراکنش، آن را به همراه بهره بازپرداخت می‌کنید.

برای دریافت وام فلش، نیازی به وثیقه گذاری نیست. امنیت این نوع وام‌ها به این صورت است که در صورتی که نتوانید وام را به همراه بهره بازپرداخت کنید، کل تراکنش معکوس می‌شود، به طوری که انگار هیچ اتفاقی نیافتاده است.

وامهای فوری ابزاری نوآورانه و مفید را برای آربیتراژ و معاملات سریع به دنیای مالی معرفی می کنند که قبل از بلاکچین امکان پذیر نبود.

بیشتر ما با وام های عادی آشنا هستیم. وام دهنده پول را به وام گیرنده وام می دهد تا در نهایت به طور کامل پس داده شود.

وام های فلش دارای ویژگی های منحصر به فرد زیر هستند:

قراردادهای هوشمند: وام های فلش از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند ، ابزاری که توسط زنجیره بلوکی فعال می شوند و اجازه نمی دهند وجوه دست به دست شوند مگر اینکه قوانین خاصی رعایت شود. در مورد وام فلش ، قانون این است که وام گیرنده باید قبل از پایان معامله وام را پس دهد ، در غیر این صورت قرارداد هوشمند معامله را معکوس می کند، بنابراین مثل اینکه وام هرگز اتفاق نیفتاده باشد.

وام بدون وثیقه: غالباً وام دهندگان از وام گیرندگان می خواهند وثیقه های خود را بدهند تا اطمینان حاصل کنند که اگر وام گیرنده نتواند وام خود را پس دهد ، وام دهنده همچنان قادر به پس گرفتن پول خود است. اما در وام بدون وثیقه نیازی به وثیقه نیست. به جای ارائه وثیقه ، وام گیرنده باید فوراً پول را پس دهد.

این نوع وام می تواند در موارد خاص مفید باشد ، مانند معامله گرهایی که به دنبال سود سریع از فرصت های آربیتراژ هستند.

پلتفرم وام Ethereum Aave در اوایل سال 2020 پیشگام این ایده بود. همانطور که پلت فرم وام Ethereum Aave در مستندات خود بیان می کند: “هیچ مشابهتی در دنیای واقعی با Flash Loans وجود ندارد.”

چرا می خواهم از وام فلاش استفاده کنم؟

به طور خلاصه ، این یکی از راه های به دست آوردن  سودهای قابل توجه است بدون اینکه بخواهید پول خود را به خطر بیندازید.

وام های فلاش را می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

آربیتراژ : معامله گران می توانند با جستجوی اختلاف قیمت در تعدادی از صرافی های مختلف ، درآمد کسب کنند. بگویید دو بازار به طور متفاوتی قیمت pizzacoin را تعیین می کنند. قیمت آن در صرافی الف 1دلار و در صرافی ب 2 دلار است. کاربر می تواند با استفاده از وام فلش و قرارداد هوشمند جداگانه ای برای خرید 100 پیتزا با 100 دلار در صرافی الف گرفته و سپس آنها را به قیمت 200 دلار در صرافی ب بفروشد.

کارمزد معاملات پایین تر:

وام های فلاش به طور بالقوه به معنای کارمزد پایین تر است.

آیا با وام فلش می توانم درآمد کسب کنم؟

بله، به شرطی که در مورد پروتکلی که قصد قرض گرفتن از آن را دارید کامل تحقیق کنید. برخی افراد از این نوع وام ها برای کسب درآمد بسیار سریع استفاده کرده اند. اما همانطور که حملات به وامهای سریع نشان داده است ، این فناوری قطعاً بدون خطرات نیست.

 

چگونه می توانم از وام فلاش استفاده کنم؟

 

وام های فلش در انواع سیستم عامل های وام دهی DeFi مبتنی بر اتریوم مانند Aave و dYdX در دسترس هستند.پلتفرم dYdX کارمزد صفر را برای وام فلش و پلتفرم آوه (AAVE) برای وام‌ فلش، نه صدم درصد کارمزد در نظر گرفته است.

اگر وام فلش را پس ندهم چطور؟

در وهله اول وام دریافت نخواهید کرد.

به یاد داشته باشید که کل وام سریع فقط در یک معامله انجام می شود. اگر هر دو طرف ، وام دهنده و وام گیرنده ، از قوانین پیروی نکنند ، وام صادر نمی شود. این مزیت یک قرارداد هوشمند است. اجازه نمی دهد پول جابجا شود مگر اینکه یک شرط برآورده شود.

بنابراین اگر پول در زمان معامله توسط وام گیرنده بلافاصله پس داده نشود ، قرارداد هوشمند به راحتی معامله را معکوس می کند و پول را به وام دهنده تحویل می دهد.

Flash loan atack چگونه کار می کند؟

وام های فلاش کمتر از یک سال قدمت دارند و در حال حاضر یک سری از حملات با ویژگی های مختلف وجود داشته است.

در واقع Ethereum bZX مورد حمله قرار گرفت و در آن وام گیرنده توانست وام دهنده را فریب دهد و فک کند که آنها را به طور کامل بازپرداخت کرده است ، اما واقعاً وام گیرنده این کار را نکرده است. این کار با افزایش موقت قیمت استیبل کوین مورد استفاده برای بازپرداخت وام انجام شد.

در رویداد اخیر دیگری ، یک نهاد از فلش لون برای اطمینان بیشتر آرا در رای MakerDAO که کل جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد ، استفاده کرد.

در همین حال ، محققان علوم کامپیوتر با ارسال پستی در وبلاگ امنیتی Hacking Distributed برخی از راه های حمله به وام های سریع “برای سرگرمی و سود” را بررسی کردند

Bookmark(0)
Bitcoin
Bitcoin

$54546

1339216832 تومان

ethreume
ethreume

$54464

1339216832 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *