امضای دیجیتال چیست؟!

امضای دیجیتال چیست؟!

امضای دیجیتال چیست؟

 

امضای دیجیتال مکانیزم رمزنگاری است که برای تأیید صحت و یکپارچگی داده های دیجیتال استفاده می شود. ممکن است ما آن را نسخه دیجیتالی امضاهای دست نویس معمولی بدانیم ، اما با پیچیدگی و امنیت بالاتر.

به زبان ساده ، ممکن است یک امضای دیجیتالی را به عنوان کدی توصیف کنیم که به پیام یا سندی متصل است. پس از تولید ، کد به عنوان اثبات عدم دستکاری پیام در طول مسیر خود از فرستنده به گیرنده عمل می کند.

اگرچه مفهوم ایمن سازی ارتباطات با استفاده از رمزنگاری به دوران باستان برمی گردد ، اما طرح های امضای دیجیتال در دهه 1970 به لطف توسعه رمزنگاری کلید عمومی (PKC) به یک واقعیت ممکن تبدیل شد. بنابراین ، برای یادگیری نحوه کار امضاهای دیجیتال ، ابتدا باید اصول توابع هش و رمزنگاری کلید عمومی را درک کنیم.

توابع هش

هش کردن یکی از عناصر اصلی سیستم امضای دیجیتال است. فرآیند هش کردن شامل تبدیل داده ها از هر اندازه به یک خروجی با اندازه ثابت است. این کار توسط نوع خاصی از الگوریتم های معروف به توابع هش انجام می شود. خروجی تولید شده توسط یک تابع هش به عنوان یک مقدار هش شناخته می شود.

هنگامی که با رمزنگاری ترکیب می شود ، می توان از توابع هش رمزنگاری شده برای تولید مقدار هش استفاده کرد که به عنوان یک اثر انگشت دیجیتال منحصر به فرد عمل می کند. این بدان معنی است که هرگونه تغییر در داده های ورودی (پیام) منجر به خروجی کاملاً متفاوتی می شود (مقدار هش). و این دلیل آن است که از توابع هش رمزنگاری برای تأیید صحت داده های دیجیتالی به طور گسترده استفاده می شود.

رمزنگاری کلید عمومی (PKC) رمزنگاری کلید عمومی یا PKC ، به یک سیستم رمزنگاری اشاره دارد که از یک جفت کلید استفاده می کند: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. این دو کلید از نظر ریاضی با هم مرتبط هستند و می توانند برای رمزگذاری داده ها و امضای دیجیتال استفاده شوند. PKC به عنوان یک ابزار رمزگذاری ایمن تر از روشهای ابتدایی رمزگذاری متقارن است. در حالی که سیستم های قدیمی برای رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات به همان کلید متکی هستند ، PKC امکان رمزگذاری داده ها با کلید عمومی و رمزگشایی داده ها با کلید خصوصی مربوطه را فراهم می کند. به غیر از این ، طرح PKC ممکن است در تولید امضاهای دیجیتالی نیز اعمال شود. در اصل ، این فرآیند شامل هش پیام (یا داده های دیجیتال) همراه با کلید خصوصی امضا کننده است. در مرحله بعدی ، گیرنده پیام می تواند با استفاده از کلید عمومی ارائه شده توسط امضا کننده ، معتبر بودن امضا را بررسی کند. در برخی شرایط ، امضاهای دیجیتال ممکن است رمزگذاری داشته باشند ، اما همیشه اینطور نیست. به عنوان مثال ، بلاکچین Bitcoin از PKC و امضاهای دیجیتال استفاده می کند ، از نظر فنی ، بیت کوین اصطلاحاً الگوریتم امضای دیجیتال Elliptic Curve (ECDSA) را برای تأیید اعتبار معاملات به کار می گیرد.

 

امضاهای دیجیتالی چگونه کار می کنند؟

در زمینه ارزهای رمزپایه ، یک سیستم امضای دیجیتال اغلب از سه مرحله اساسی تشکیل شده است: هش کردن ، امضا و تأیید. هش کردن داده ها اولین مرحله هش پیام یا داده های دیجیتالی است. این کار با ارسال داده ها از طریق الگوریتم هش انجام می شود تا یک مقدار هش تولید شود. همانطور که گفته شد ، اندازه پیام ها می تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد ، اما وقتی هش می شوند ، تمام مقادیر هش آنها دارای طول یکسانی هستند. این اساسی ترین ویژگی یک تابع هش است. با این حال ، هش کردن داده ها برای تولید امضای دیجیتال ضروری نیست زیرا می توان از یک کلید خصوصی برای امضای پیامی استفاده کرد که اصلاً هش نشده است. اما برای ارزهای رمزنگاری شده ، داده ها همیشه هش داده می شوند.

امضا کردن

پس از هش شدن اطلاعات ، فرستنده پیام باید آن را امضا کند. این لحظه ای است که رمزنگاری با کلید عمومی وارد عمل می شود. انواع مختلفی از الگوریتم های امضای دیجیتال وجود دارد ، هر کدام مکانیزم خاص خود را دارند. اما در اصل ، پیام هش شده با یک کلید خصوصی امضا می شود و سپس گیرنده پیام می تواند با استفاده از کلید عمومی مربوطه (که توسط امضا کننده ارائه شده است) اعتبار آن را بررسی کند.

 

به عبارت دیگر ، اگر هنگام تولید امضا ، کلید خصوصی در آن گنجانده نشود ، گیرنده پیام نمی تواند از کلید عمومی مربوطه برای تأیید اعتبار آن استفاده کند. کلیدهای عمومی و خصوصی توسط فرستنده پیام تولید می شوند ، اما فقط کلید عمومی با گیرنده به اشتراک گذاشته می شود.

 

شایان ذکر است که امضاهای دیجیتالی ارتباط مستقیمی با محتوای هر پیام دارند. بنابراین برخلاف امضاهای دست نویس ، بدون توجه به پیام ، یکسان هستند ، هر پیام دیجیتالی با امضای دیجیتال متفاوت است.

 

راستی آزمایی کردن

بیایید مثالی بزنیم تا کل مراحل را تا مرحله آخر تأیید توضیح دهیم. تصور کنید که آلیس پیامی برای باب می نویسد ، آن را هش می کند و سپس مقدار هش را با کلید خصوصی خود ترکیب می کند تا امضای دیجیتالی تولید کند. این امضا به عنوان اثر انگشت دیجیتالی منحصر به فرد آن پیام خاص کار خواهد کرد.

 

وقتی باب پیام را دریافت کرد ، می تواند با استفاده از کلید عمومی ارائه شده توسط آلیس ، اعتبار امضای دیجیتالی را بررسی کند. از این طریق ، باب می تواند مطمئن باشد که امضا توسط آلیس ایجاد شده است زیرا فقط او دارای کلید خصوصی است که با آن کلید عمومی مطابقت دارد (حداقل انتظار ما همین است).

 

بنابراین ، برای آلیس بسیار مهم است که کلید خصوصی خود را مخفی نگه دارد. اگر شخص دیگری کلید خصوصی آلیس را بگیرد ، می تواند امضای دیجیتالی ایجاد کند و خود را آلیس کند. در زمینه بیت کوین ، این بدان معناست که کسی می تواند از کلید خصوصی آلیس برای جابجایی یا خرج بیت کوین خود بدون اجازه وی استفاده کند.

چرا امضاهای دیجیتالی مهم هستند؟

از امضاهای دیجیتالی اغلب برای دستیابی به سه نتیجه استفاده می شود: یکپارچگی داده ها ، احراز هویت و عدم انکار رد.

 

یکپارچگی داده. باب می تواند تأیید کند که پیام آلیس در طول مسیر تغییر نکرده است. هر تغییری در پیام امضای کاملاً متفاوتی ایجاد می کند.

اعتبار. تا زمانی که کلید خصوصی آلیس مخفی است ، باب می تواند با استفاده از کلید عمومی خود تأیید کند که امضای دیجیتال توسط آلیس و هیچ کس دیگر ایجاد نشده است.

عدم انکار پس از تولید امضا ، آلیس نمی تواند امضای آن را در آینده انکار کند ، مگر اینکه کلید خصوصی اش به نوعی به خطر بیفتد.

 

 

از موارد استفاده کنید

امضای دیجیتال را می توان برای انواع مختلف اسناد و مدارک دیجیتال اعمال کرد. به همین ترتیب ، آنها چندین کاربرد دارند. برخی از موارد شایع استفاده عبارتند از:

 

فناوری اطلاعات. برای افزایش امنیت سیستم های ارتباطی اینترنتی.

دارایی، سرمایه گذاری. امضاهای دیجیتالی را می توان برای حسابرسی ، گزارش هزینه ها ، موافقت نامه های وام و موارد دیگر استفاده کرد.

مجاز. امضای دیجیتالی انواع قراردادهای تجاری و توافق نامه های حقوقی ، از جمله اوراق دولتی.

مراقبت های بهداشتی. امضاهای دیجیتالی می تواند از تقلب در نسخه ها و سوابق پزشکی جلوگیری کند.

بلاکچین طرح های امضای دیجیتال اطمینان می دهند که فقط صاحبان حق رمزارزها قادر به معامله برای انتقال وجوه هستند (به شرطی که کلیدهای خصوصی آنها به خطر نیفتد).

محدودیت ها

چالش های عمده ای که با طرح های امضای دیجیتال روبرو هستند حداقل به سه مورد نیاز بستگی دارند:

 

الگوریتم کیفیت الگوریتم های مورد استفاده در طرح امضای دیجیتال مهم است. این شامل انتخاب توابع هش قابل اعتماد و سیستم های رمزنگاری است.

پیاده سازی. اگر الگوریتم ها خوب باشند ، اما پیاده سازی آنها صحیح نباشد ، سیستم امضای دیجیتال احتمالاً نقایصی دارد.

کلید خصوصی در صورت لو رفتن کلیدهای خصوصی یا به نوعی به خطر افتادن ، خصوصیات اصالت و عدم رد اعتبار باطل می شود. برای کاربران رمز ارز ، از دست دادن کلید خصوصی ممکن است منجر به خسارات مالی قابل توجهی شود.

 

 

امضاهای الکترونیکی در مقابل امضاهای دیجیتالی

به بیان ساده ، امضاهای دیجیتالی مربوط به یک نوع خاص از امضاهای الکترونیکی است، که به هر روش الکترونیکی برای امضای اسناد و پیام ها اشاره دارد. بنابراین ، تمام امضاهای دیجیتالی امضای الکترونیکی هستند ، اما عکس این همیشه صادق نیست.

 

تفاوت اصلی بین آنها روش احراز هویت است. امضاهای دیجیتال از سیستم های رمزنگاری ، مانند توابع هش ، رمزنگاری با کلید عمومی و تکنیک های رمزگذاری استفاده می کنند.

سخنان پایانی

توابع هش و رمزنگاری کلید عمومی در هسته سیستم های امضای دیجیتال است که اکنون در طیف وسیعی از موارد استفاده اعمال می شود. در صورت اجرای صحیح ، امضاهای دیجیتالی می توانند امنیت را افزایش دهند ، از یکپارچگی اطمینان حاصل کنند و تأیید اعتبار انواع داده های دیجیتالی را تسهیل کنند.

 

در حوزه بلاکچین ، از امضاهای دیجیتال برای امضا و مجوز معاملات ارزهای رمزپایه استفاده می شود. برای بیت کوین از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند زیرا امضاها تضمین می کنند که سکه ها فقط می توانند توسط افرادی که کلیدهای خصوصی مربوطه دارند خرج شوند.

 

اگرچه ما سالهاست از امضای الکترونیکی و دیجیتالی استفاده می کنیم ، اما هنوز فضای زیادی برای رشد وجود دارد. بخش بزرگی از بوروکراسی امروز هنوز مبتنی بر اسناد و مدارک است ، اما با مهاجرت به یک سیستم دیجیتالی تر ، احتمالاً شاهد اتخاذ بیشتر طرح های امضای دیجیتال خواهیم بود.

 

Bookmark(0)
آدا کاردانو

$2.9109

80,060 تومان

آیاس

$6.266

172,200 تومان

اتریوم
اتریوم

$3,945

108,400,000 تومان

اتریوم کلاسیک

$73.16

2,012,000 تومان

استلار

$0.3946

10,840 تومان

اوی

$417.6

11,470,000 تومان

بایننس کوین

$504.0

13,860,000 تومان

بیت تورنت

$0.004956

136.3 تومان

بیت کوین
بیت کوین

$51,800

1,423,000,000 تومان

بیت کوین کش

$779.9

21,500,000 تومان

پالی گان

$1.6988

46,880 تومان

پولکادات

$34.39

946,700 تومان

تتا

$8.238

226,600 تومان

ترون

$0.10483

2,881 تومان

چین لینک

$34.52

948,600 تومان

دوج کوین

$0.31159

8,567 تومان

ریپل

$1.3216

36,320 تومان

سولانا

$146.18

4,018,000 تومان

شیبایونی

$0.000007473

0.2050 تومان

فایل کوین

$116.85

3,284,000 تومان

کوزاما

$404.8

11,130,000 تومان

لایت کوین

$228.71

6,288,000 تومان

مونرو

$

تومان

وینک

$0.0007029

19.38 تومان

محبوب ترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *