محل تبلیغات

تئوری بازی و رمزارزها

تئوری بازی برای توسعه رمزارزها اساسی است و یکی از دلایلی است که علی رغم تلاش های متعدد برای بر هم زدن شبکه ، بیت کوین توانست بیش از یک دهه رشد کند.

تئوری بازی چیست؟

اساساً ، نظریه بازی روشی است در ریاضیات کاربردی که برای مطالعه رفتار انسان براساس تصمیم گیری منطقی استفاده می شود. “بازی” به عنوان یک محیط تعاملی طراحی شده است ، بنابراین بازیکنان تمایل دارند هنگام پاسخگویی به قوانین بازی یا تأثیر سایر بازیکنان منطقی رفتار کنند.

این مفهوم در ابتدا برای بررسی رفتارهای مشاغل ، بازارها و مصرف کنندگان در اقتصاد تولید شد ، اما اکنون به طور گسترده ای در سایر زمینه های مطالعه مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین ، مدل های تئوری بازی ممکن است به عنوان ابزاری برای بررسی رفتار بالقوه عوامل متقابل و نتایج احتمالی اقدامات آنها در شرایط از پیش تعیین شده استفاده شود. این الگوها همچنین می توانند در مطالعه گسترده سیاست ، جامعه شناسی ، روانشناسی و فلسفه استفاده شوند.

معضل زندانی
معضل زندانی یکی از مشهورترین نمونه های مدل تئوری بازی است. این سناریویی را نشان می دهد که در آن 2 مجرم (الف و ب) پس از دستگیری مورد بازجویی قرار می گیرند. هر مجرم در اتاق جداگانه ای مورد بازجویی قرار می گیرد و قادر به برقراری ارتباط با دیگری نیست.

دادستان سعی می کند مجرمان را متقاعد کند تا علیه یکدیگر به عنوان راهی برای کاهش اتهام خود شهادت دهند. اگر الف علیه ب شهادت دهد ، آزاد می شود و ب به مدت 3 سال دستگیر می شود (و بالعکس). اما اگر هر دو خیانت کرده و علیه هم شهادت دهند ، هر دو به مدت 2 سال دستگیر می شوند. سرانجام ، اگر A و B تصمیم بگیرند خیانت نکنند و ساکت بمانند ، به دلیل نداشتن مدارک کافی فقط به 1 سال زندان محکوم می شوند.

واضح است که بهترین سناریو برای A (یا B) خیانت و آزاد شدن است ، اما این امر مستلزم سکوت دیگری است و هیچ راهی برای پیش بینی تصمیم دیگری وجود ندارد. در مقابل پاداش ، بسیاری از زندانیان منطقی احتمالاً تصمیم می گیرند که بر اساس منافع شخصی خود عمل کنند و به دیگری خیانت کنند. اما اگر A و B خیانت کنند ، آنها 2 سال در زندان می مانند و این واقعاً بهترین نتیجه نیست. بنابراین ، بهترین گزینه برای آنها به عنوان یک جفت ، ساکت ماندن و به جای 2 سال فقط 1 سال گرفتن است.

معضل زندانی انواع مختلفی دارد ، اما این داستان ساده ایده استفاده از مدل های تئوری بازی برای بررسی رفتار انسان و نتایج احتمالی را بر اساس روند تصمیم گیری منطقی آنها نشان می دهد.

 مدل های تئوری بازی هنگام طراحی یک سیستم اقتصادی ایمن  ، مانند سیستم بیت کوین ، نقش مهمی دارند. ایجاد بیت کوین به عنوان یک سیستم  (BFT) نتیجه ترکیبی از رمزارزها و تئوری بازی است.

استفاده از تئوری بازی در زمینه ارزهای دیجیتال همان چیزی است که باعث ایجاد مفهوم اقتصاد رمزپایه می شود ،
به عبارت دیگر ، اقتصاد رمزارزها با در نظر گرفتن منطقی ترین و محتمل ترین تصمیمات ، رفتار گره های شبکه را بر اساس مشوق های ارائه شده توسط پروتکل بررسی می کند.

از آنجایی که بلاکچین بیت کوین به عنوان یک سیستم توزیع شده طراحی شده است، با گره های زیادی در نقاط مختلف توزیع می شود، لازم است در مورد اعتبار سنجی تراکنش ها و بلاک ها به توافق این گره ها اعتماد کند. با این حال ، این گره ها واقعاً قادر به اعتماد به یکدیگر نیستند. بنابراین چگونه چنین سیستمی می تواند از فعالیت سواستفاده جلوگیری کند؟ چگونه بلاکچین می تواند از ایجاد اختلال در گره های غیر صادق جلوگیری کند؟

یکی از مهمترین ویژگیهای شبکه بیت کوین که از آن در برابر فعالیتهای مخرب محافظت می کند الگوریتم اثبات کار است که در واقع باعث می شود فرآیند استخراج بسیار پرهزینه و طاقت فرسا باشد و یک فضای استخراج بسیار رقابتی را ایجاد کند. بنابراین ، معماری رمزارزها مبتنی بر PoW، گره های استخراج را تحریک می کند تا صادقانه عمل کنند . در مقابل ، هرگونه فعالیت مخرب، به سرعت مجازات می شود. گره های استخراج که رفتار غیر صادقانه ای دارند احتمالاً هزینه زیادی از دست می دهند و از شبکه خارج می شوند. در نتیجه ، محتمل ترین و منطقی ترین تصمیمی که توسط یک ماینر گرفته می شود ، عمل صادقانه و ایمن نگه داشتن بلاکچین است.

سخنان پایانی

کاربرد کلی نظریه بازی ، مدل سازی و بررسی نحوه رفتار و تصمیم گیری انسانها بر اساس ذهن منطقی خود است. بنابراین ، هنگام طراحی سیستم های توزیع شده ، مانند سیستم های ارز دیجیتال ، همیشه باید مدل های تئوری بازی را در نظر گرفت. به لطف ترکیبی متعادل از رمزارزها و تئوری بازی ، الگوریتم اجماع اثبات کار توانست بلاکچین بیت کوین را به عنوان یک سیستم اقتصادی غیرمتمرکز ایجاد کند که در برابر حملات بسیار مقاوم است. این مورد در مورد سایر رمزارزها نیز صادق است و مفاهیم تئوری بازی در مورد بلاک چین های PoS نیز صدق می کند. تفاوت اصلی در اینجا نحوه برخورد Proof of Stake با معاملات و اعتبار سنجی بلوک ها است. البته به خاطر داشته باشید که میزان امنیت و انعطاف پذیری یک بلاکچین به پروتکل آن بستگی دارد و ارتباط مستقیمی با تعداد شرکت کنندگان شبکه دارد. شبکه های توزیع شده بزرگتر از شبکه های کوچکتر قابل اطمینان ترند.

محل تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *