شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع چیست؟

 

 

شاخص ترس و طمع (Crypto Fear and Greed Index) نمره ۰ تا ۱۰۰ را برای احساسات بازار رمزارزها فراهم می کند.

ترس (نمره ۰ تا ۴۹) بیانگر کاهش ارزش و عرضه بیش از حد در بازار است. حرص و طمع (نمره ۵۰ تا ۱۰۰) بیانگر ارزش بیش از حد رمزارزها و حباب احتمالی آن است. شاخص ترس و طمع به شما کمک کند احساس کلی بازار ا کریپتو را بفهمید.

 

توجه به تغییرات سطح ترس و طمع می تواند بخشی از استراتژی تجارت شما هنگام انتخاب ورود یا خروج به بازار کریپتو باشد.

 

 

شاخص چیست؟

یک شاخص چندین نقطه داده را می گیرد و آنها را در یک اندازه گیری آماری واحد ترکیب می کند. ممکن است قبلاً در مورد  داو جونز (DJIA) شنیده باشید ، شاخص مشهوری که بازار سهام را ردیابی می کند. DJIA ترکیب وزنی از ۳۰ شرکت بزرگ در ایالات متحده است.

شاخص ترس و طمع Crypto Fear and Greed نیز اندازه گیری وزنی داده های بازار است.

 

 

شاخص بازار چیست؟

 

 

شاخص های بازار، تجزیه و تحلیل داده های بازار را برای تجار و سرمایه گذاران آسان می کند. شاخص ها در همه اشکال تجزیه و تحلیل بازار وجود دارد: تجزیه و تحلیل فنی ، تحلیل بنیادی و تحلیل احساسات.

تجزیه و تحلیل فنی از میانگین متحرک ساده گرفته تا الگوهای پیچیده نمودار مانند ابرهای Ichimoku متغیر هستند. شاخص های TA مربوط به تجزیه و تحلیل قیمت ها ، حجم معاملات و سایر روندهای آماری است.

شاخص های تحلیل بنیادی رویکرد دیگری دارند. هنگامی که در مورد یک رمزارز یا سهام تحقیق می کنید ، اساساً سعی در تعیین ارزش اساسی پروژه دارید. به عنوان مثال ، تحقیقات شما می تواند شامل تعداد کاربران و ارزش کل بازار باشد که در یک شاخص قرار دارد.

علاوه بر این ، ما شاخص های تمایل به بازار را داریم که احساسات و افکار سرمایه گذاران و بازرگانان را اندازه گیری می کنند. شاخص ترس و طمع Crypto Fear and Greed فقط یکی از بسیاری از این موارد است. نمونه های دیگر شامل Bull & Bear Index  و WhaleAlert است که نقل و انتقالات بزرگ از نهنگ ها در بازارهای کریپتو را دنبال می کند. تا حدودی ، تحقیقات رمزارز عمدتا به تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی ، جامعه و افکار عمومی متکی است. به همین دلیل ، تجزیه و تحلیل احساسات می تواند برای این کلاس دارایی مفید باشد.

 

 شاخص ترس و طمع چیست؟

CNNMoney در ابتدا شاخص ترس و طمع را برای تجزیه و تحلیل احساسات بازار سهام ایجاد کرد. Alternative.me از آن زمان نسخه خود را متناسب با بازار کریپتو ساخته است.

 

شاخص ترس و طمع Crypto Fear and Greed ، مجموعه ای از روندهای مختلف و شاخص های بازار را تجزیه و تحلیل می کند تا مشخص کند که آیا فعالان بازار احساس حریص بودن یا ترس دارند. نمره ۰ نشان دهنده ترس شدید است ، در حالی که ۱۰۰ نشان دهنده طمع شدید است. امتیاز ۵۰ نشان می دهد بازار تا حدودی خنثی است.

 

 

شاخص ترس و طمع چگونه کار می کند؟

Alternate.me هر روز مقدار جدیدی را از ۰ تا ۱۰۰ محاسبه می کند. از ژوئیه ۲۰۲۱ ، Crypto Fear and Greed Index فقط از اطلاعات مربوط به بیت کوین استفاده می کند. دلیل این امر ارتباط معنادار BTC با بازار کریپتو به طور کلی در مورد قیمت و احساسات است. در آینده برنامه هایی برای پوشش سایر سکه های بزرگ وجود دارد ، احتمالاً از جمله Ether (ETH) و BNB.

 

 

 

مقیاس شاخص را می توانید به دسته های زیر تقسیم کنید:

 

۰-۲۴: ترس شدید (نارنجی)

۲۵-۴۹: ترس (کهربا / زرد)

۵۰-۷۴: طمع (سبز روشن)

۷۵-۱۰۰: طمع شدید (سبز)

این شاخص با ترکیب پنج عامل مختلف وزنی بازار ، ارزش را محاسبه می کند. بیا یک نگاهی بیندازیم:

 

نوسانات (۲۵٪ شاخص)

نوسان ارزش فعلی بیت کوین را با میانگین ۳۰ و ۹۰ روز گذشته اندازه گیری می کند.هر چه نوسانات بیشتر باشد عدم اطمینان در بازار بیشتر است.

حرکت / حجم بازار (۲۵٪ شاخص)

حجم معاملات فعلی بیت کوین و حرکت بازار با مقادیر متوسط ​​۳۰ و ۹۰ روز گذشته مقایسه شده و سپس با هم ترکیب می شوند. خرید مداوم با حجم زیاد ، احساس مثبت یا حریصانه در بازار را نشان می دهد.

رسانه های اجتماعی (۱۵٪ از شاخص).

این عامل تعداد هشتگهای توییتر مربوط به بیت کوین و به طور خاص میزان تعامل آن را بررسی می کند. به طور معمول ، میزان  ثابت و غیرمعمول زیاد بیشتر از ترس ، به طمع بازار مربوط می شود.

 

تسلط بیت کوین (۱۰٪ شاخص).

سلطه BTC بر بازار را اندازه گیری می کند. افزایش تسلط بر بازار نشان دهنده سرمایه گذاری جدید در سکه و امکان تخصیص مجدد بودجه از altcoins است.

Google Trends  (۱۰٪ از شاخص)

با مشاهده داده های Google Trends برای سوالات جستجوی مرتبط با بیت کوین ، این شاخص می تواند بینشی در مورد احساسات بازار ارائه دهد. به عنوان مثال ، افزایش در جستجوهای “کلاهبرداری بیت کوین” نشانگر ترس بیشتر در بازار است.

نتایج نظرسنجی (۱۵٪ امتیاز شاخص).

این ورودی مدتی است که متوقف شده است.

 

 

چرا شاخص ترس و طمع Crypto Fear و Greed Index مفید است؟

این شاخص می تواند ابزاری ارزشمند برای بررسی تغییرات احساسات در بازار باشد. نوسانات بزرگ ممکن است فرصتی برای ورود یا خروج قبل از ادامه روند بازار را فراهم کند.

 

 

آیا می توانم از شاخص برای تجزیه و تحلیل طولانی مدت استفاده کنم؟

این شاخص در تحلیل طولانی مدت چرخه های بازار کریپتو به خوبی کار نمی کند. در درون یکبازار  گاوی یا خرسی ، چندین چرخه ترس و حرص وجود دارد. این سوئیچ ها برای استفاده معامله گران نوسان مفید است. با این حال ، برای سرمایه گذاران که می خواهند سهام خود را حفظ کنند ، پیش بینی تغییر از یک بازار گاوی به یک بازار خرسی فقط از شاخص دشوار خواهد بود. برای دستیابی به چشم انداز بلند مدت باید سایر جنبه های بازار را تجزیه و تحلیل کنید.

مثل همیشه ، توصیه می شود که فقط به یک شاخص یا سبک تجزیه و تحلیل اعتماد نکنید. قبل از سرمایه گذاری تحقیق خود را انجام دهید،  فقط بر روی آنچه که توانایی از دست دادن آن را دارید سرمایه گذاری کنید.

 

سخنان پایانی

شاخص Crypto Fear and Greed یک روش ساده برای جمع آوری و جمع بندی طیف وسیعی از معیارهای احساسات اساسی و بازار است. به جای اینکه خودتان این کار را انجام دهید ، می توانید برای ردیابی رسانه های اجتماعی ، Google Trends و سایر آمارها به این شاخص متکی باشید. اگر می خواهید آن را در تحلیل خود بگنجانید ، تکمیل آن را با سایر معیارها و شاخص ها در نظر بگیرید تا دید متعادل تری داشته باشید.

 

Bookmark(0)
آدا کاردانو

$1.3520

35,560 تومان

آیاس

$4.009

105,500 تومان

اتریوم
اتریوم

$2,618.7

68,900,000 تومان

اتریوم کلاسیک

$49.80

1,309,000 تومان

استلار

$0.27083

7,114 تومان

اوی

$356.1

9,377,000 تومان

بایننس کوین

$326.9

8,599,000 تومان

بیت تورنت

$0.003331

87.4 تومان

بیت کوین
بیت کوین

$38,008

999,800,000 تومان

بیت کوین کش

$529.6

13,940,000 تومان

پالی گان

$1.0238

26,930 تومان

پولکادات

$18.326

481,700 تومان

تتا

$6.363

167,600 تومان

ترون

$

تومان

چین لینک

$23.158

609,200 تومان

دوج کوین

$0.19616

5,160 تومان

ریپل

$0.7126

18,740 تومان

سولانا

$36.81

968,600 تومان

شیبایونی

$0.000006150

0.1620 تومان

فایل کوین

$55.47

1,459,000 تومان

کوزاما

$206.74

5,439,000 تومان

لایت کوین

$138.04

3,632,000 تومان

مونرو

$

تومان

وینک

$0.0003815

10.04 تومان

محبوب ترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *