اخبار ارزهای دیجیتال

بلاکچین (blockchain) چیست؟!( بخش دوم)

بلاکچین (blockchain) چیست؟!( بخش دوم)

شفافیت بلاکچین

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بلاکچین بیت کوین ، همه معاملات را می توان با داشتن یک گره شخصی یا با استفاده از کاوشگران بلاکچین  بصورت زنده دید و به طور شفاف مشاهده کرد. هر گره کپی مخصوص خود از زنجیره را دارد که با تأیید و اضافه شدن بلوک های جدید ، به روز می شود. این بدان معناست که اگر بخواهید ، می توانید بیت کوین را به هر کجا که برسد ردیابی کنید.

 

به عنوان مثال ، صرافی در گذشته هک شده است، کسانی که در صرافی بیت کوین داشتند همه چیز را از دست داده اند. اگرچه ممکن است هکر کاملاً ناشناس باشد ولی بیت کوین هایی که آنها به دیگر ولت ها انتقال داده اند به راحتی قابل ردیابی هستند.

آیا بلاکچین امن است؟

فناوری بلاکچین موارد امنیتی و اعتماد را از چندین طریق پاسخ می دهد. اول ، بلوک های جدید همیشه به صورت خطی و زمانی ذخیره می شوند. یعنی همیشه به “انتهای” بلاکچین اضافه می شوند. اگر نگاهی به بلاکچین بیت کوین بیندازید ، می بینید که هر بلوک موقعیتی روی زنجیره دارد که “ارتفاع” نامیده می شود. از نوامبر 2020 ، ارتفاع بلوک بیت کوین تاکنون به 656197 بلوک رسیده بود.

 

بعد از اینکه بلوکی به انتهای زنجیره بلوک اضافه شد ، بازگشت و تغییر در محتوای بلوک بسیار دشوار است مگر اینکه اکثریت برای انجام این کار به توافق برسند. به این دلیل که هر بلوک حاوی هش مخصوص به خود است ، همراه با هش بلوک قبل از آن. کدهای هش توسط یک تابع ریاضی ایجاد می شود که اطلاعات دیجیتالی را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند. اگر آن اطلاعات به هر روشی ویرایش شود ، کد هش نیز تغییر می کند.

 

بگذارید بگوییم یک هکر می خواهد بلاکچین را تغییر دهد و بیت کوین را از بقیه سرقت کند. اگر آنها بخواهند تک نسخه خود را تغییر دهند ، دیگر با نسخه دیگران مطابقت نخواهد داشت. وقتی همه افراد نسخه های خود را در برابر یکدیگر ارجاع می دهند ، می دیدند که این یک نسخه متفاوت است و نسخه هکر از این زنجیره به عنوان نامعتبر کنار گذاشته می شود.

موفقیت در چنین هکی مستلزم این است که هکر به طور همزمان 51 درصد از نسخه های بلاکچین را کنترل و تغییر دهد تا نسخه جدید آنها به نسخه اصلی و در نتیجه زنجیره مورد توافق تبدیل شود. چنین حمله ای به مقدار زیادی پول و منابع نیز احتیاج دارد.

با توجه به اندازه شبکه Bitcoin و سرعت رشد آن، این امر نه تنها بسیار گران تمام می شود ، بلکه احتمالاً بی نتیجه نیز خواهد بود.  زیرا اعضای شبکه شاهد چنین تغییرات شدیدی در بلاکچین هستند.

این امر باعث می شود که نسخه مورد حمله بیت کوین از نظر ارزش به شدت سقوط کند و در نهایت حمله بی هدف شود زیرا بازیگر بد کنترل دارایی بی ارزش را در اختیار دارد. اگر بازیگر بد قصد داشت به فورک جدید بیت کوین حمله کند ، همین اتفاق می افتد.

Bookmark(0)
Bitcoin
Bitcoin

$54546

1339216832 تومان

ethreume
ethreume

$54464

1339216832 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *